Ako dokáže stres vplývať na naše zdravie a dokáže skrátiť dĺžku života?

Žijeme uponáhľaný život a asi už bežnou súčasťou každého jedného dňa je stres. Každý z nás sa s ním snaží pracovať inak, no niekedy nás úplne pohltí a prestávame to zvládať. Aký má stres vplyv na náš zdravotný stav? Spozorovali ste už niekedy zmeny na vašom tele, ktoré spôsobil práve stres?

Ako dokáže stres vplývať na naše zdravie a dokáže skrátiť dĺžku života? (Foto: pixabay.com)

Prejavy stresu

Stres dokáže veľmi ovplyvňovať množstvo chemických procesov v našom tele. Napríklad dokáže zvýšiť hladinu cukru v krvi, čo potom negatívne vplýva na celkovú odolnosť organizmu voči vzniku cukrovky 2. typu. Pri strese sa u množstva ľudí prejavujú aj tráviace ťažkosti, či už v podobe nadúvania, hnačky, alebo, naopak, zápchy.

Pri strese sa nie len že mení hladina hormónov, ale bežné je aj napínanie svalov. Ak máte dlhodobý stres, tak po uvoľnení svalstva môžu nasledovať bolesti chrbta, kĺbov alebo silné bolesti hlavy. Stres ovplyvňuje aj sexuálny a reprodukčný systém, dokonca u žien môže oddialiť príchod menštruácie. 

Kedy treba vyhľadať pomoc lekára

Na túto otázku je pomerne zložité odpovedať, no na druhej strane nie je na škodu porozprávať sa s lekárom pri akýchkoľvek pretrvávajúcich ťažkostiach. Tie sa prejavia hlavne v prípade, že musíte so stresom bojovať každý jeden deň a máte množstvo vyššie spomenutých príznakov, ktoré nadmerný stres spôsobuje.