Správna bežecká technika a dýchanie

Ak sa rozhodnete pre behanie alebo už aj behávate, najdôležitejšia je správna technika. Myslite na to a držte sa jej. Vyvarujte sa nesprávnym návykom, ktoré môžu viac uškodiť ako pomôcť. Ruka v ruke s technikou behania ide aj správne dýchanie, ktoré je nie menej dôležité. Získavajte si pri behaní správne návyky a držte sa ich.

Správna bežecká technika a dýchanie
Správna bežecká technika a dýchanie (Zdroj: Unsplash.com)

Chrbtica je vzpriamená, ruky sa pohybujú rovnomerne pri tele, boky, nohy a chodidlá opisujú približne takú istú rovnú trajektóriu, ako lemuje rovná cesta. Najlepšie si to predstavíme pri pomyselnej priamke, ktorú vytvára celkový pohyb tela. V súvislosti so správnym dopadom chodidla na zem je potrebné vedieť, že ak stúpame celým chodidlom rovnomerne na zem, robí to viac škody ako úžitku. Nohy sa rýchlejšie unavia. Mäkké vankúšiky na chodidlách sa zľahka dotýkajú zeme pätou a špičkou.

Správne dýchanie ide ruka v ruke so správnou technikou behania. Pri dýchaní ide v princípe nádych nosom a výdych ústami. Toto je veľmi užitočnou vecou. Pravidelné dýchanie pochádza aj od hrudníka. Vyvarujte sa nesprávnym návykom, ktoré môžu viac uškodiť ako pomôcť a venujte dostatok času správnej technike behania a dýchania.