Ako na zdravý spánok – dôležitá je teplota aj spánková rutina

Spánok je dôležitá súčasť nášho života, preto by ste mali dbať na jeho dĺžku aj kvalitu. Často na jeho kľúčovú úlohu prídeme až vtedy, keď ho máme nedostatok. V dnešnom článku máme pre vás tipy na to, ako dopriať vášmu telu dostatočný oddych v podobe hlbokého spánku.

Ako na zdravý spánok – dôležitá je teplota aj spánková rutina (Foto: unsplash.com)

Správna teplota

Čo môže byť problémom hlavne v lete, tak je príliš vysoká teplota vo vašej spálni. Veľa ľudí ani nevie zaspať bez toho, aby sa prikryli perinou, takže sa telo ešte viac zohrieva. Budíte sa upotení, celú noc sa prehadzujete a nedokážete si oddýchnuť. Optimálna teplota na spánok je okolo 18 stupňov Celzia, preto môže pomôcť otvorené okno počas celej noci. 

Svetlo v noci

Na spánok tiež vplýva svetelný smog počas noci, ktorý sa dostane do miestnosti z ulice. Miestnosť, v ktorej spíte, by mala byť dostatočne zatemnená závesmi alebo žalúziami. Svetlo totiž obmedzuje tvorbu melatonínu, ktorý sa inak nazýva aj spánkový hormón. Ak máte problémy so zaspávaním, tak sa svetlu večer vyhýbajte.

Menej kávy

Ľahnete si do postele, no nedokážete za žiadnu cenu zaspať. Jedným z dôvodov môže byť aj veľké množstvo kofeínu počas dňa, ktoré nakoplo váš organizmus. Kofeínové nápoje ako káva alebo kola odďaľujú príchod spánku a oslabujú jeho kvalitu. Snažte sa dodržiavať to, aby ste si dali poslednú kávu alebo kolu najneskôr 5 hodín pred spaním.