Koľkokrát do týždňa by ste mali športovať? Toto odporúčajú odborníci

Keď sa opýtate trénerov a odborníkov na to, koľkokrát do týždňa je ideálne športovať, tak vám väčšinou každý odpovie niečo iné. Na frekvenciu cvičenia tiež vplýva viacero faktorov, ktoré sú u každého človeka iné. V tomto článku sa pozrieme na to, čo odporúčajú vedci na základe výskumov a aký je ten maximálny počet tréningov, ktoré by ste mali počas týždňa odcvičiť.

Koľkokrát do týždňa by ste mali športovať? Toto odporúčajú odborníci (Foto: unsplash.com)

Čo hovoria výskumy

Keďže táto téma trápi začiatočníkov aj pokročilých, tak bolo uskutočnených viacero prieskumov, ktoré sa touto témou zaoberali. Výsledky jedného z nich ukázali, že dôležitá nie je až tak frekvencia tréningov, ale ich kvalita, počet opakovaní a váhy, ktoré boli pri nich používané.

Zároveň záležalo aj od cieľov – či to bolo zvyšovanie sily, chudnutie alebo naberanie svalov. Ak sa chcete zlepšiť v určitej aktivite alebo cviku, tak je jasné, že je potrebné zahŕňať to do tréningu viac, no nejde o zvýšenie počtu jednotlivých tréningov.

Ideálny počet tréningov počas týždňa a čas na oddych

Aký je ideálny počet tréningov do týždňa? Priemerne sú to 3 až 4 tréningy – všeobecne. Prispôsobovať sa to dá už podľa cieľov, požiadaviek a špecifikácií konkrétneho človeka. Podľa frekvencie tréningov je dôležité rozdeľovať si cvičenie jednotlivých partií tela. Ak cvičíte menej, tak si dajte tréning celého tela.

Ak cvičíte 5 – 6x do týždňa, rozdeľte si partie tela na jednotlivé dni. Pre telo je dôležitá aj regenerácia, preto sa až tak neodporúča cvičenie viac ako 5x do týždňa, hlavne u začiatočníkov.