Tepelné čerpadlo s dlhou životnosťou? Riaďte sa týmito odporúčaniami

Dlhá životnosť tepelného čerpadla a bezproblémová prevádzka nie sú samozrejmosťou. Na nižšie uvedených riadkoch sme pre vás pripravili tipy, ktoré vám pomôžu oba výhody dosiahnuť.

Tepelné čerpadlo s dlhou životnosťou? Riaďte sa týmito odporúčaniami
(zdroj: Shutterstock.com)

Výber objektívne vhodného tepelného čerpadla

Smutnou realitou tuzemského trhu je, že väčšina predajcov vie inštalovať iba jednoduché systémy vzduch/vzduch a vzduch/voda. Všeobecne však platí, že najvyšší vykurovací faktor, t. j. najúspornejšiu prevádzku, ponúkajú tepelné čerpadlá zem/voda, Zámer kúpy tepelného čerpadla je nutné konzultovať s predajcom, ktorý je schopný poskytnúť objektívne vhodné odporúčanie, tzn.:

• má vo svojej ponuke viac typov tepelných čerpadiel,

• okrem predaja zaisťuje aj inštaláciu a následný servis tepelného čerpadla.

Ďalej, aj na trhu s tepelnými čerpadlami dochádza k podvodom, kedy predajcovia komunikujú zákazníkom nepravdivé údaje o výkone (vykurovacom faktore) tepelného čerpadla. Z tohto dôvodu je vhodné obmedziť výber na produkty, ktorých výkon overil nezávislý skúšobný ústav, t. j. tepelné čerpadlá s označením Európska značka kvality Q.

Kvalitná inštalácia

Ako už bolo naznačené vyššie, dôležitá je aj kvalita samotnej inštalácie tepelného čerpadla. Servisní technici dokonca hovoria, že vykurovací faktor, hluk prevádzky, bezporuchová prevádzka a dlhá životnosť sú z 50 % ovplyvnené kvalitou tepelného čerpadla a z 50 % kvalitou inštalácie.

Pravidelná starostlivosť

Pre dosiahnutie maximálnej životnosti tepelného čerpadla a bezporuchovej prevádzky sú dôležité:

• pravidelné servisné prehliadky zo strany kompetentného pracovníka,

• správne nastavenie regulácie tak, aby tepelné čerpadlo pracovalo úsporne s čo najnižšou teplotou teplej vody,

• udržiavanie kvality vody vo vykurovacom systéme, t. j. zníženie počtu zásahu servisných zásahov spôsobených nečistotami a koróziou vo vykurovacom systéme.

Komerčný článok