Ekologické upratovanie – ide to dokopy? Prečo nie!

V súčasnej dobe, kedy omnoho viac dbáme na naše životné prostredie, čo je v konečnom dôsledku len dobré. Zabudnite preto na upratovanie s desiatkami chemických prostriedkov, ktoré vo výsledku aj tak iba lezú do peňazí a nerobia dobre ani nášmu zdraviu. Ako teda takéto upratovanie zvládnuť bez vrások, chaosu a efektívne? Pozrite sa na pár našich rád a tipov!

Ekologické upratovanie - ide to dokopy? Prečo nie!
(zdroj: unsplash.com)

Prípravy na upratovanie

Aj upratovanie musí mať svoj systém a je možno dôležitejší, než by ste si mysleli. Nastavte si teda myseľ na to, že idete upratovať, už skôr a skúste celý týždeň postupne triediť, vyhadzovať alebo recyklovať veci. Na začiatok stačí aj hodinka denne. Platí to obzvlášť pri domoch alebo bytoch zahltených zbytočnosťami. Ďalším tipom, ktorý môže výrazne pomôcť uľahčiť prípadný chaos, je triedenie po kategóriách. Triedenie po miestnostiach v skutočnosti ne je až také efektívne, ako sa zdá. Skúste to opačne – začnite napríklad jeden deň oblečením a na druhý deň pokračujte triedením a recyklovaním kníh. Pri každom predmete, ktorý sa rozhodnete vyhodiť, sa najskôr zamyslite nad tým, či nepoznáte niekoho, komu by sa možno ešte hodil. S úplným vyhodením rátajte naozaj ako s poslednou možnosťou, zmiernite tak nekontrolovanú tvorbu každodenného odpadu.

Začnite v kuchyni

Asi každý najradšej upratuje tak, aby zbytočne nerobil žiadnu prácu dvakrát. Preto pre vás máme tipy, v akej miestnosti si na čo dávať najväčší pozor a kam sústrediť svoju pozornosť. Ak začnete v kuchyni, kde za bežných okolností trávime najviac času, zamerajte sa predovšetkým na odolnú špinu a mastnotu na obkladačkách, digestore a kuchynských skrinkách. A práve vtedy nemusíte siahať po agresívnej chémii, pretože mastnotu spoľahlivo odstráni napríklad aj zmes pripravená z octu, sódy bikarbóny, citrónovej šťavy a teplej vody. Nezabudnite ani na filtre v digestore a odtoky – stačí ich ponoriť do teplého octu. Dostatočnú pozornosť venujte aj čisteniu chladničky, pretože v nej skladujeme potraviny, ktoré jeme. Ak chladnička aj po dôkladnom vyčistení zapácha, treba do nej postaviť misku s kávou, rozrezaný citrón alebo rozkrojené jablko. Tie neutralizujú nepríjemné pachy.

Nezabudnite na odtoky

Pri podlahách väčšinou stačí zametanie, povysávanie a umývanie teplou mydlovou alebo jarovou vodou. Ak vaše dlaždice strácajú časom lesk, použite na ne jednoduchý roztok vody a octu v pomere 1:1, ktorý má zázračné účinky. Máte doma koberce? Pozrite si naše tipy na najlepšie domáce čistenie kobercov. Druhou miestnosťou, ktorú najčastejšie potrebujeme upratať, je kúpeľňa. Zmývame tam predsa zo seba nečistotu. Upratovať by ste mali zhora smerom dole. Vaňa, umývadlo a WC si vystačia s mäkkou chémiou alebo obyčajnou kuchynskou sódou, zatiaľ čo fľaky na kachličkách po vodnom kameni umyjete aj citrónovou šťavou. Podobne ako v kuchyni, dávajte si pozor na odtoky a odpady. Práve na tie totiž pri bežnom čistení zabúdame. Nemali by ste zabudnúť ani na sprchovú hlavicu a tiež práčku. Pozrite si aj naše ďalšie skvelé tipy, čím vyčistiť práčku.