Chcete darovať krvnú plazmu? Toto by ste mali vedieť!

Darcovia krvi denno-denne prispievajú k záchrane životov. Ak ste niekedy darovali krv, urobili ste skvelý skutok. Krv je totiž najvzácnejšou tekutinou a ešte stále ju nijako nevieme vyrobiť. Darovať sa však dá aj krvná plazma, čo je jedna zo zložiek krvi. Ako také darcovstvo prebieha a na čo sa krvná plazma používa?

Chcete darovať krvnú plazmu? Toto by ste mali vedieť!
(zdroj: unsplash.com)

Najdôležitejšia časť krvi

Krvná plazma je prakticky tekutina, ktorá obsahuje červené krvinky, biele krvinky a krvné doštičky. Tvorí 4-5 % hmotnosti tela a nazýva sa tiež intravaskulárna tekutina. Krvná plazma je narozdiel od krvi žltkastá, ale jej farba sa môže líšiť v závislosti od stravy, pitného režimu, hormonálnej rovnováhy a iných faktorov. Dopravuje v ľudskom tele hormóny, glukózu, produkty látkovej premeny alebo lipidy. Darcom krvnej plazmy sa môžete stať rovnako, ako aj darcom krvi. Samotný odber a príprava naňho sa však od darovania krvi trochu líši.

Dlhšie, ale častejšie

Odber krvnej plazmy trvá podstatne dlhšie, než odber krvi. Ak sa rozhodnete ísť ju darovať, v darcovskom kresle si poležíte 45 až 60 minút. Darovať však môžete častejšie, než krv – až 3-krát za 2 týždne. Pri jednom odbere vám odoberú 600 až 850 mililitrov tejto tekutiny, záleží aj od vašej hmotnosti. Krv sa cez ihlu dostane do uzavretého jednorazového systému hadičiek, kde sa krv v centrifúge odstredí, vyfiltruje a krvné telieska sa oddelia od krvnej plazmy. Tie sa následne vrátia do tela darcu a plazma odtečie do odberového vaku. Toto darovanie je tak omnoho šetrnejšie, ako darovanie krvi so všetkými jej zložkami a tým pádom sa môže vykonávať častejšie.

Zachránite a zjednodušíte iným život

Darovať krvnú plazmu môžete od 18 rokov, po šesťdesiatke už na to ale potrebujete odbery a súhlas lekára. Darca musí mať podobne ako pri darovaní krvi nad 50 kíl a byť zdravý. Pred darovaním preto podstúpite lekárske vyšetrenie, podobne ako pri darovaní krvi. A načo darovaná krvná plazma poslúži? V prvom rade krvná plazma ponúka možnosť vyrobiť lieky, ktoré následne pomáhajú pri mnohých, častokrát závažných ochoreniach. Ide aj o ťažké úrazy či pôrody, vrodené ochorenia zrážanlivosti krvi, vážne autoimunitné ochorenia, rozsiahle popáleniny alebo liečbu po chemoterapii. Ak sa teda stanete darcom krvnej plazmy, má to pre spoločnosť obrovský význam.