4 jednoduché tipy na zlepšenie vášho trávenia

Raz za čas sa každému z nás objavia tráviace problémy. Okrem toho sa kvôli čoraz väčšiemu spracovávaniu potravín objavujú intolerancie, zápaly a alergie. Našťastie, je pár jednoduchých krokov na zlepšenie trávenia, zdravia a pre lepšiu náladu. Už sa nemusíte báť, že vás postihnú problémy s trávením v nevhodných situáciách.

4 jednoduché tipy na zlepšenie vášho trávenia (Foto: unsplash.com)

Zaradenie viac kvalitných potravín

Už aj v úvode tohto článku sme spomínali, že za množstvo tráviacich problémov môžu spracované potraviny s množstvom umelých látok a konzervantov. Samozrejme, raz za čas si môžete dopriať aj takéto produkty, no váš jedálniček by mal  byť prevažne tvorený z ovocia, zeleniny, strukovín, ryže, kvalitného mäsa a mliečnych produktov.

Potraviny s probiotikami

Je stále viac ľudí, ktorí zabúdajú na klasické druhy potravín s vysokým obsahom probiotík. Namiesto toho si ich potom dopĺňame pomocou tabletiek. Odborníci však odporúčajú, aby sme všetky vitamíny, minerály a ostatné látky nevyhnutné pre fungovanie tela prijímali primárne zo stravy. Skúste zakomponovať do jedálnička kefír, žinčicu, bryndzu, kyslú kapustu alebo iné druhy fermentovanej zeleniny. 

Dostatok tekutín

Kvalitná a čistá voda je pre naše telo nevyhnutná. Potrebuje ju pri rôznych chemických procesoch, na správne fungovanie orgánov a obzvlášť trávenia. Pite hlavne pravidelne a ak vám čistá voda nechutí, tekutiny môžete dopĺňať aj vo forme čajov či polievok.  Aby sa vám ráno rozbehlo trávenie a bolo pre vás jednoduchšie raňajkovať, pripravte si pohár čistej, teplej vody so šťavou z polky citrónu. Snažte sa to vypiť aspoň pol hodinu pred raňajkami.

Neberte jedenie ako preteky

Ak ste zvyknutí jesť v strese, tak aj to negatívne vplýva na fungovanie celého tráviaceho traktu. Stres je veľmi silným faktorom a aj ľahko stráviteľné jedlo vám môže nepríjemne sadnúť na žalúdok. Pri jedení by ste nemali vykonávať žiadnu inú aktivitu, poriadne každé sústo prežujte a jedlo si vychutnávajte.