Zenové bývanie – jednoduchosť, ľahkosť a minimalizmus

Japonská kultúra sa dá špecifikovať pár prídavnými menami – estetika, jednoduchosť, minimalizmus či spojenie s prírodou. To je vo väčšine presný opak, na čo sme v súčasnosti zvyknutí. Chcete si aj vy zladiť bývanie v zenovom štýle? Tu je návod ako na to.

Zenové bývanie – jednoduchosť, ľahkosť a minimalizmus (Foto: unsplash.com)

Čo je zen?

Tento myšlienkový smer pramení v budhizme. Obľúbený je hlavne v Číne, Japonsku a Kórei. Nedá sa presne určiť, či je to náboženstvo, filozofia alebo životný štýl, každý to považuje za niečo iné. Tento smer ukazuje hlavne na zjednodušenie myslenia, porozumeniu svojej podstate a prirodzenosti. Zásadnými vlastnosťami zenového bývania je uvoľnenie priestoru, vyvarovanie sa agresívnych prvkov a používanie prírodných materiálov. 

Japonský štýl interiéru

Alebo inak nazývaný aj kanso, je založení na prílive pozitívnej energie a osvieženie domova. Má veľmi blízko k minimalizmu, takže si asi viete približne predstaviť, o aký štýl sa bude jednať. Aby pôsobil priestor estetickejšie, tak sa zbavte všetkých nepotrebných dekorácií a neporiadku. Obklopte sa len vecami, ktoré pravidelne používate alebo majú pre vás sentimentálnu hodnotu. Podobne ako feng shui sa tento smer zameriava na tok a pohyb energie. Patria medzi sedem hlavných princípov zenu: asymetria, ticho, prirodzenosť, strohosť, oslobodenie od konvencie a tajomný zmysel pre krásu.