Bývanie v malom byte – ako opticky zväčšiť priestor?

Ak žijete alebo ste už žili v menšom byte, tak viete, že je vám každý kúsok voľného miesta vzácny. S priestorom sa dá pracovať a keď použijete nesprávne farby alebo doplnky, tak môže pôsobiť ešte menšie. V tomto článku nájdete tipy a rady na to, ako vyťažiť z malého bytu čo najviac a opticky zväčšiť priestor.

Bývanie v malom byte – ako opticky zväčšiť priestor? (Foto: unsplash.com)

Výber správnych farieb stien, podlahy aj nábytku

Všeobecným pravidlom, ktorého by ste sa mali pri zariaďovaní menšieho bytu držať, je, že svetlejšie farby priestor opticky zväčšujú a tmavšie ho zmenšujú. Preto keď vyberáte podlahy, farby na strop, steny alebo tapety, siahajte skôr po odtieňoch bielej, béžovej, prípadne ak máte radi farby, tak si vyberajte z pastelových odtieňov.

Zrkadlá a obrazy

Správna voľba a rozmiestnenie zrkadiel vie v malom byte urobiť zázraky. Odrážajú totiž prirodzené aj umelé svetlo, takže izba bude presvetlenejšia. To súvisí aj s predošlým bodom – svetlé farby a svetlo priestor zväčšujú. Zrkadlo odráža aj obraz miestnosti, takže to pôsobí, ako keby ďalej pokračovala. Tým ju opticky rozšíri. Podobnú funkciu dokážu splniť aj obrazy so správnymi motívmi, ktoré môžu miestnosť rozšíriť.

Bývanie v malom byte – ako opticky zväčšiť priestor? (Foto: unsplash.com)

Voľba nábytku, doplnkov a svetla

Nábytok sa snažte ladiť do farieb, ktoré ste použili na steny alebo k podlahám. Ak by ste zvolili tmavý nábytok, miestnosť by to opticky zmenšilo. Vyhnite sa aj dlhým záclonám a nepoužívajte v malom byte závesy, pretože tie z priestoru ešte uberú. S optickou ilúziou zväčšenej miestnosti sa dá pracovať aj večer, a to správnou voľbou umelého osvetlenia. Studené svetlo je žiarivejšie a čistejšie, pre menšie byty je to ideálna voľba.