Tipy na umiestnenie svetelných zdrojov v miestnosti

Správne osvetlenie dokáže vytvoriť v miestnosti príjemnú atmosféru. Opäť platí zásada, že do obývačky alebo do kuchyne použijeme menej silné svetlo ako v pracovni. Tam ho až tak silné nepotrebujeme a v pracovni ho naopak určite oceníte. Myslite na to pri zariaďovaní. Máme pre vás aj ďalšie užitočné tipy, ako správne na výber a umiestnenie svetla.

Tipy na umiestnenie svetelných zdrojov v miestnosti
Tipy na umiestnenie svetelných zdrojov v miestnosti (Zdroj: Unsplash.com)

Chcete v obývačke zvýrazniť obraz? Ak ho podsvietite jemnou farbou, nenútene sa bude vynímať na stene. Nebojte sa sviežich farieb, ktoré zvýraznia miestnosť a dodajú jej útulný vzhľad. Nočné lampy s nezvyčajnými motívmi a tvarmi sú vítané. Na druhej strane, napríklad také zrkadlo v tvare Slnka s bronzovými lúčmi rozjasní bielu stenu a prinesie do miestnosti pocit teplých slnečných lúčov. Zohrá v miestnosti dominantný prvok zariadenia. K nemu stačí pridať bielu lampu, aby výsledný efekt nespôsobil kontrast farieb a všetko spolu vkusne ladí. Dobrý nápad je ústredný prvok, ktorý je jasne osvetlený a ľahko viditeľný, hneď ako vstúpite do miestnosti. Toto jednoduché riešenie umiestenia dominantného prvku vedie krížom od vchodu miestnosti.

Svetlo môže byť dobrým, ale aj zlým prvkom. Vyvarujte sa rôznym farebným kombináciám a celkovo farebnému osvetleniu, ako primárnemu svetlu v miestnosti. Základom má byť buď biele alebo žlté svetlo. Poznáme ich aj ako studené a teplé svetlo. Farebné svetlá sú rušivé a nie sú veľmi vhodnými, jedine ako doplnkové alebo dizajnové svetlo.