Tepelné čerpadlá – prečo ich popularita každým rokom rastie?

V niektorých regiónoch Nemecka tepelné čerpadlá slúžia ako primárny zdroj tepla vo viac než 40% novo postavených rodinných domov. Čím si tento zdroj tepla vyslúžil takú obľubu v konkurenčnom prostredí, kde majitelia nehnuteľností vyberajú z konvenčných zdrojov tepla typu uhlie, drevo zemný plyn a pod. a zároveň z obnoviteľných zdrojov energie typu solárne panely a práve tepelné čerpadlá?

Tepelné čerpadlá - prečo ich popularita každým rokom rastie?
Tepelné čerpadlá – prečo ich popularita každým rokom rastie? (Foto: ivt.sk)

V prvom rade, tepelné čerpadlá sú veľmi efektívnym zdrojom tepla, pričom túto výhodu si čerpadlá uchovávali aj v dobe mnohoročných minimálnych cien tuhých palív. Teraz, v čase rastúcich cien elektriny, zemného plynu a uhlia, tepelné čerpadlá sú ešte viac výhodné.

Bez práce a ohľadu na aktuálne poveternostné podmienky

Okrem toho, majitelia nehnuteľností volia tepelné čerpadlá aj pre ich spoľahlivosť a „bezobslužnosť“. Skúsenosti zo Švédska dokazujú, že pri správnom zaobchádzaní a pravidelnej údržbe životnosť tepelného čerpadla ľahko prekoná hranicu 20 rokov. Do tepelných čerpadiel neprikladáte a neskladujete zásoby na zimu a pod. Čerpadlá si berú energiu pre výrobu tepla zo vzduchu, vody či geotermálneho tepla, ktorých je vždy dostatok.
Ďalej, tepelné čerpadlá sú tzv. čistý zdroj energie a zároveň sa jedná o zdroj, ktorý sa teší priaznivej pozornosti politikov, ochrancov prírody a pod. Na tepelné čerpadlo môžete dokonca získať dotáciu od štátu.

Tepelné čerpadlá vs. fotovoltaika

V porovnaní so solárnymi panelmi, tepelné čerpadlá nemajú zvláštne požiadavky na umiestnenie, dokážu fungovať nepretržite, bez ohľadu na intenzitu slnečného svitu či dennú dobu. Ak porovnáme tepelné čerpadlá typu zem / voda a solárne panely, odpadá aj bežne uvádzaný argument dlhšej životnosti zo strany solárnych panelov. V prípade oboch zdrojov energie možno totiž počítať s životnosťou dlhšou ako 20 rokov. Avšak, tepelné čerpadlá majú tú výhodu, že dokážu efektívne vyrábať teplo a rýchlo vyhriať aj veľmi malé objekty typu rekreačný objekt, zimná záhrada, garáž a pod.

Musíte si vedieť vybrať predajcu

Samozrejme, z tepelného čerpadla budete mať dlhodobo radosť iba v prípade, že Vám predajca odporučí vhodný typ čerpadla so zodpovedajúcim výkonom. Veľmi dôležitá je aj kvalitná inštalácia čerpadla. Svoj zámer obstarania nového zdroja tepla teda konzultujte s predajcom čerpadiel, ktorý má vo svojej ponuke jednotky overených výrobcov, ponúka viac typov tepelných čerpadiel a okrem predaja vykonáva aj inštaláciu a následný servis.

Text:PR