Spoznajte významné historické mesto na severovýchode Slovenska

Bardejov je mesto v Prešovskom kraji, ktoré leží v severnom Šariši. Od Prešova je vzdialené vyše 40 km a od Svidníka niečo vyše 30. Preslávili ho miestne kúpele, ktoré sa nachádzajú od historickej časti mesta len päť kilometrov a sú významnou časťou tohto mesta. Milovníci histórie si prídu na svoje, a to nielen v Múzeu ľudovej architektúry, ktoré sa nachádza v tesnej blízkosti Bardejovských kúpeľov.

Spoznajte významné historické mesto na severovýchode Slovenska
Spoznajte významné historické mesto na severovýchode Slovenska (Foto: penzionmagura.sk)

Radničné námestie, Mestská radnica a kostol

Najkrajšia časť mesta Bardejov je námestie, ktoré sa nazýva Radničné námestie. Cez toto prekrásne námestie prechádza dopravná tepna, ktorá spája dolnú a hornú bránu. Toto mesto na východe republiky má ako jedno z mála miest na Slovensku zachovanú časť historického opevnenia (pôvodné opevnenie- hradby môžete nájsť aj v Trnave). Nachádza sa na ňom 46 úzkych stredovekých meštianskych domov postavených rovnakým smerom a v podobnom štýle. Pri pohľade na tieto budovy budete mať pocit, ako by ste sa opäť vrátili v čase.

Ubytovanie v Bardejove určite nájdete aj po príchode. Odporúčame vám ale radšej si ho rezervovať vopred, aby ste si dobrý pocit z výletu do tohto historického mesta nepokazili hneď po príchode.

Zaujať vás ešte môže Mestská radnica, ktorá je postavená na dosť netypickom mieste – v strede námestia. Táto ranorenesančná (presnejšie goticko- renesančná) stavba bola postavená začiatkom 16. storočia a slúžila predovšetkým Mestskej rade. V súčastnosti sa v tejto budove nachádza expozícia Vlastivedného múzea, ktorá určite stojí za návštevu.

Na námestí nájdete aj rímskokatolícky Kostol sv. Egídia. Začiatok stavby tohto kostola sa datuje ešte do 14. storočia, ale pôvodnú podobizeň nadobudla až v 15. storočí. Vedeli ste o tom, že tento kostol bol postavený na mieste, kde kedysi stál kláštor?
V Kostole sv. Egídia sa nachádza až 11 krídlových oltárov ešte z 15. storočia, čo je raritou nielen v Európe, alebo aj vo svete.

Spoznajte toto významné historické mesto na severovýchode Slovenska neďaleko poľských hraníc. Ak si plánujete spraviť výlet aj so svojimi ratolesťami, nemusíte sa báť, deti sa v tomto meste nudiť nebudú. Odporúčame vám skôr hľadať penzión, ktorý vám poskytne priestranný apartmán priamo v Bardejove.

Text:PR