Ako čítať odbornú literatúru, aby to malo skutočný efekt

Čítanie kníh je dôležité. Nemenej dôležité je ale tiež, ako sa tento proces odohráva. Na jednej strane si nechceme nechať ujsť dôležité informácie, na druhej strane, snažiac sa pochopiť každé slovo sa často točíme okolo jedného slova. Nájsť si ideálny spôsob na čítanie kníh nie je jednoduché. Závisí to aj od toho, či ide o povinnosť, alebo sa to radí k našim záľubám, ktorými si obohacujeme vlastné vedomosti a poznatky.

Ako čítať odbornú literatúru, aby to malo skutočný efekt
Ako čítať odbornú literatúru, aby to malo skutočný efekt (Foto: uniknihy.sk)

Tiež je dôležité si vedieť zvoliť formu čítania. Nakoľko je dnes všetko orientované do virtuálnych rozmerov, inak tomu nebude ani v prípade kníh. Online jazykové učebnice a iné tituly sú omnoho lacnejšie a ich obalový materiál a jednotlivé stránky nestrácajú na svojej hodnote. Dôležité ale je, že sa tu dostanete k hláskam spájajúcim sa v jeden ucelený text, ktorým ste si chceli zväčšiť mieru aktuálnych vedomostí v danej problematike.

Poradie čítania si môžete striedať s inou literatúrou

Máte problém s čítaním viacerých kníh naraz. Dnes je umením, ak sa človeku podarí prečítať aspoň jednu a do samého konca. Dôvodom je menej času a niekedy aj jeho neefektívne využívanie. Tiež je to spôsobené tým, aký žáner literatúry si zvolíte. Mali by ste ale vedieť, že čítanie človeku pomáha v mnohých smeroch. Z časopisov by ste preto mali prejsť na texty hodnotnejších a obsahovo prínosnejších odborných kníh. Je ich potrebné ale striedať s niečím jednoduchším.

Hĺbka pochopenia závisí od intenzity čítania

Tento bod je najdôležitejší. Keď čítate knihu, nikdy sa nepokúšajte do nej na 100 % a hneď preniknúť. Pokojne si robte poznámky a vracajte sa k danej téme opakovane. Faktom je, že mozog si pamätá oveľa lepšie to, čo sa robí opakovane a rôznymi spôsobmi.

Dobrá kniha je svojím spôsobom umením, ktoré nám vhodným spôsobom obohacuje našu myseľ. Závisí to aj od toho, ako si ju vieme vybrať a následne s ňou pracovať. Aby to bolo v tých najlepších smeroch, mali by ste myslieť na informácie, ktoré sme vám ponúkli. Veľa ľudí tak pri čítaní postupuje.

Text: PR