Na aké benefity lákajú firmy zamestnancov v roku 2019?

Keďže nezamestnanosť na Slovensku je v súčasnosti na najnižších úrovniach a firmy majú problém nájsť kvalifikovaných zamestnancov, musia im ponúknuť dostatočne zaujímavé benefity, na základe ktorých sa rozhodnú pracovať práve pre ich spoločnosť. To, čo sa kedysi považovalo za nadštandard, je dnes bežná súčasť firemného prostredia, a do popredia sa dostávajú nové zaujímavé „bonusy“ k práci.

Na aké benefity lákajú firmy zamestnancov v roku 2019?
Na aké benefity lákajú firmy zamestnancov v roku 2019? (Foto: PR)

Ak chcú firmy prilákať nových ľudí, musia ponúknuť viac ako konkurencia. Stravné lístky, preplácanie nadčasov či „sick day“ ako bonus sú dnes už bežnou súčasťou firemnej kultúry. Nevyhnutnosťou sa stávajú nové formy benefitov, ktorými sa firmy snažia pritiahnuť pracovníkov a predbehnúť tak iných zamestnávateľov.

Firemné benefity

Novinkou, ktorú zavádza čím ďalej, tým väčšie množstvo korporátnych firiem, je príspevok na dopravu alebo úplné preplácanie nákladov na dochádzanie do práce. Týmto krokom dokážu získať aj zamestnancov, ktorí pochádzajú z väčšej vzdialenosti a výdavky na dopravu by mohli ukrojiť významnú časť z ich príjmov. Veľkým prínosom najmä pre zamestnancov, ktorí majú deti, je flexibilný pracovný čas, ktorý si môžu prispôsobiť presne podľa svojich potrieb. Tento benefit ponúkajú napríklad aj v spoločnosti Natures. „Každý zamestnanec si dokáže prácu urobiť aj mimo pracovných hodín a mimo pracoviska a nemusí ráno a popoludní ,cvakať kartu‘. Musíme sa však dohodnúť, aby bol aspoň niekto ráno načas v kancelárii. V globále je, samozrejme, dôležité, aby boli úlohy splnené a objednávky riadne a včas vybavené,“ ozrejmuje Ing. Adrián Doboly z biotechnologickej spoločnosti Natures.

Zdravotné benefity

K zdravotným benefitom by už tradične malo patriť očkovanie proti chrípke. Napríklad spoločnosť PPA CONTROLL ponúka voľno v prípade darovania krvi alebo 30-percentnú zľavu na nákup vitamínov u partnerskej spoločnosti a usporadúva Deň zdravia.

„Starostlivosť o zdravie a regeneráciu našich zamestnancov považujeme za dôležitú. Počas Dňa zdravia má každý pripravený vitamínový nápoj v podobe čerstvej ovocnej šťavy a možnosť absolvovať vybrané lekárske prehliadky ako napríklad vyšetrenie očí, diagnostiku znamienok, vyšetrenie ciev, EKG a podobne,“ hovorí RNDr. Valéria Kormanová, HR riaditeľka spoločnosti PPA CONTROLL, a. s.

Sociálne benefity

Väčšina zamestnávateľov patrí k podporovateľom tretieho piliera, ale máloktorí poskytujú napríklad príspevky na detskú rekreáciu v letných táboroch, pripravujú pracovníkom vianočné darčeky či mikulášske balíčky pre deti. Toto všetko a ešte viac je však realita v korporátnych firmách, ktoré dokážu zamestnancom ponúknuť skutočne zaujímavé benefity. „Pri duálnom vzdelávaní, ktoré u nás podporujeme, motivujeme našich budúcich zamestnancov (študentov) rôznymi zľavami na produkty, spoločenskými aktivitami, ale aj zaujímavými workshopmi či originálnymi projektmi zameranými napríklad na bio kozmetiku. Už počas štúdia sa snažíme priniesť im do praxe čo najviac benefitov, ktoré využívajú aj stáli zamestnanci. Najväčšia výhoda a zároveň motivácia je, samozrejme, isté pracovné miesto po doštudovaní,“ vymenúva benefity Jana Hornáková, manažérka rezortu spolupracovník dm drogerie markt.

Rodinné benefity

Patrí k nim napríklad deň voľna navyše pri svadbe alebo narodení dieťaťa či vyprevádzaní prváčikov do školy, zaujímavé finančné odmeny pri pracovných či životných jubileách alebo balíček školských potrieb pre deti. „Akékoľvek benefity, ktoré zlepšujú nielen profesionálne kvality zamestnanca, ale aj jeho mentálny či fyzický stav, a teda aj kvalitu jeho osobného života, energiu, postoj a vieru v seba samého a v spoločnosť, pre ktorú pracuje, sú jednoznačne nadštandardom. Hrdosť zamestnanca na to, čo robí a pre koho to robí, je pridanou hodnotou a energiou, ktorá sa automaticky pozitívne transformuje do všetkých častí spoločnosti, a, či chcete, alebo nie, tvorí a zvyšuje násobne celú jej hodnotu,“ hovorí Ivana Anna Habalčíková, personálna manažérka Oresi Kuchyne.

Voľnočasové benefity

Väčšina firiem dnes už ponúka možnosť team buildingu, teda spoločne stráveného času zamestnancov, pri ktorom sa zabavia, utužujú vzťahy a zároveň si oddýchnu. Niektoré firmy však majú aj ďalšie možnosti rekreačného vyžitia v podobe každoročnej firemnej lyžovačky, predplatného do fitnescentier, ako je napríklad populárna Multisport karta, či vlastných rekreačných stredísk, kde si zamestnanci môžu oddýchnuť za minimálne náklady. „Spomedzi všetkých benefitov naprieč celým spektrom zamestnancov patrí medzi najobľúbenejšie naše vlastné rekreačné zariadenie vo Vysokých Tatrách, kde sa môžu za symbolický poplatok rekreovať spolu s rodinami, priateľmi, prípadne využiť krásne prostredie alebo stráviť s kolektívom zopár dní na upevnenie tímu,“ opisuje RNDr. Kormanová zo spoločnosti PPA CONTROLL, a. s.

Iné benefity

Samozrejmosťou je dnes aj pravidelná 10- až 15-minútová masáž napríklad raz do týždňa pre zamestnancov, ktorých chrbtica sa namáha za počítačom, možnosť kariérneho rastu, odborné vzdelávanie a rôzne certifikáty hradené zamestnávateľom či jazykové kurzy v pracovnom čase. „Všetci naši zamestnanci majú možnosť vybrať si z pestrej palety benefitov a každý rok prehodnocujeme, o čo je záujem a čo nové môžeme ponúknuť,“ uzatvára Valéria Kormanová z PPA CONTROLL.

Text:PR