Zdravý chrbát je základom zdravia – čo mu neprospieva?

Chrbticu máme len jednu a musí nám dobre slúžiť počas celého života. Samozrejme, starnutím sa postupne opotrebováva, čo nejako nie je možné zastaviť alebo viac ovplyvniť. Zdravie svojej chrbtice môžeme podporiť zdravým životným štýlom a my vám poradíme, ako konkrétne!

Zdravý chrbát je základom zdravia – čo mu neprospieva?
(zdroj: unsplash.com)

Cvičte na správne držanie

Na chrbticu nemá negatívny vplyv len starnutie, ale aj každodenné činnosti a predovšetkým zlozvyky. Asi nikoho neprekvapí, keď povieme, že našej chrbtici v prvom rade škodí zlé držanie tela. Nevhodné držanie tela má na zdravie chrbtice z dlhodobého hľadiska vskutku ničivý vplyv a môže prispieť k rozvojom problémov s chrbticou. Hrozí jej stlačenie, zaokrúhlenie tela a následne bolesti. Pomôcť môžu cvičenia zamerané na posilnenie chrbta a celkové zlepšenie držania tela. Mnoho tipov nájdete na internete. Dajte si však pozor na nesprávne cvičenie, pretože to môže chrbtici poškodiť ešte viac, než žiadne.

Sedavé zamestnanie = zničená chrbtica

Naša chrbtica sa potrebuje primerane hýbať. Sedavý spôsob života a nedostatok pohybu poškodzujú naše zdravie v mnohých smeroch. V kombinácii so zlou stravou to môže viesť k nadváhe, ktorá predstavuje záťaž pre kosti, kĺby aj chrbticu. Veľmi škodlivé je dlhodobé sedenie, ktorému sa mnohí v práci, žiaľ, nevyhnú. Pri sedavom zamestnaní sú potrebné pravidelné prestávky na natiahnutie tela. Dôležitá je vhodná stolička a najmä to, aby na nej človek správne sedel. Niekomu sa môže osvedčiť sedenie na fitlopte.

Topánky na opätkoch nie

Nadmerná hmotnosť má výrazne škodlivý dopad najmä na medzistavcové platničky. Výsledkom môže byť jej vyskočenie alebo prasknutie. A, samozrejme, nadmerné zaťažovanie chrbtice, ktoré to všetko spôsobuje. Každé zhodené kilo, ktoré bolo nadbytočné, dokáže chrbtici priniesť veľkú úľavu. A v podstate aj celkovo vášmu telu a organizmu. Na stav chrbtice vplývajú aj topánky. Mali by byť pohodlné a funkčné, vždy podľa toho, kde ich nosíte. Preto by ste nemali behávať v balerínkach a do práce chodiť v žabkách. Veľmi škodlivým typom obuvi sú pritom topánky na vysokých podpätkoch. Ich noseniu sa síce občas nevyhneme, no zvyšuje napätie v chrbtici a môže spôsobiť bolesti až v krčnej oblasti či v ramenách. Ak už máte nejaké problémy s chrbticou, obmedzte ich aspoň na čas, kým sa nevyriešia. Ideálna však nie je ani obuv s úplne plochými podrážkami. V neposlednom rade býva za bolesťou v chrbtici aj zlý matrac. Matrac sa totiž rokmi opotrebuje a je potrebné ho podľa potreby meniť. Kvalitný a dostatočne dlhý spánok je pritom nevyhnutný pre regeneráciu celého tela. Ak vás po prebudení bolí chrbát, neraz je na vine práve zlý matrac. Nenechávajte to tak naďalej a kúpte si nový – napríklad aj na www.zlavove.sk, kde ho navyše určite nájdete aj so zľavou.