Vazektómia – ako prebieha zákrok?

Urológia je práve tá ambulancia, ktorú budete musieť navštíviť, ak ste sa rozhodli podstúpiť vazektómiu. Vazektómia je urologický zákrok, po ktorom zostane muž neplodný. Povieme vám, čo všetko vás pri tomto zákroku čaká.

Vazektómia - ako prebieha zákrok?
Vazektómia – ako prebieha zákrok? (Foto: urologicka-klinika.sk)

Vazektómia je trvalá

Absolvovanie vazektómie je trvalou sterilizáciou, a preto by ste mali tento zákrok dobre zvážiť. Obzvlášť to platí v prípade, že ešte nemáte potomstvo. Zákrok môže podstúpiť každý muž nad 18 rokov. Pred zákrokom vás lekár informuje o priebehu zákroku, ale aj o rizikách.

Pripravte sa tak na otázky ohľadom vašej rodinnej situácie, či ste ženatý a či máte deti. Samotný zákrok sa vykoná po 30 dňoch od oboznámenia zo všetkými skutočnosťami, aby ste mali možnosť celú vec ešte prehodnotiť.

Ako prebieha operácia

Tento urologický zákrok sa robí iba v lokálnej anestézií, čo je šetrnejšie ako celková anestézia a navyše nie sú potrebné predoperačné vyšetrenia. Na začiatku zákroku sa oblasť semenníkov dezinfikuje, prípadne aj oholí.

Po nahmataní semenovodov sa vpichom aplikuje anestézia. Potom už sa spraví rez do miešku a vypreparujú sa semenovodné trubice, ktoré sa na dvoch miestach prerušia a podviažu. Kúsok semenovodou sa posiela na histológiu. Potom už sa len ranka zašije.

Rekonvalescencia a sexuálny život

Niekoľko dní po vazektómií vás môže trápiť mierny opuch, ktorý sa dá zmierniť studenými obkladmi. Pohodlnejšie sa budete cítiť aj v priliehavejšej spodnej bielizni. Na niekoľko dní by ste mali vynechať náročné fyzické aktivity a šport.

Urológia v regióne, resp. urologická klinika je to miesto, ktoré by ste mali navštíviť, ak sa u vás objavia zápaly, krvné zrazeniny alebo iné ťažkosti. Pokiaľ hojenie prebehne bez komplikácií, môžete začať sexuálne žiť už 2 týždne po zákroku. To ale neznamená, že už ste neplodný. Zhruba 1 mesiac po vazektómií sa ešte robí spermiogram, aby sa potvrdilo, že sa v ejakuláte nenachádzajú spermie.

Text:PR