Slnko a zavlažovanie aj v zime

Záhradkári alebo milovníci kvetín a rastlín vedia, že sezóna pre nich neznamená len letné obdobie. Väčšina z nich síce nemôže pestovať svoje obľúbené rastliny na záhradke po celý rok, ale majú svoje spôsoby, ako sa svojmu koníčku venovať aj v chladnom období. Či už sú to zimné záhrady v domoch, presklené balkóny v bytoch, alebo vykurované skleníky, pomáhajú zabezpečovať podmienky pre rast kvetov a rastlín.

Slnko a zavlažovanie aj v zime
Slnko a zavlažovanie aj v zime (Foto: PR)

Slnko na zavlažovanie

Takýto koníček môže, ale aj nemusí, znamenať venovanie veľa času starostlivosti o rastliny. Jednou z dôležitých podmienok je zavlažovanie. Ak sa robí ručne, môže to zabrať skutočne dosť času. A sú situácie, keď je potrebné poprosiť niekoho, aby sa o zavlažovanie rastlín postaral. Či už je to dovolenka, služobná cesta, návšteva, nemôžeme to urobiť sami. V takýchto situáciách nám môže prísť na pomoc slnko. Nie tým, že nám spáli všetky rastliny, a nie je o čo sa starať. Práve naopak, bude zdrojom energie pre zavlažovací systém.

Slnko a zavlažovanie aj v zime
Slnko a zavlažovanie aj v zime (Foto: PR)

Kvapkami ku koreňom

Najvýhodnejším spôsobom zavlažovania pre väčšinu rastlín je zabezpečenie vlahy ku koreňu. Ak sa rastliny jednorazovo prelejú, môže dôjsť až k úhynu rastliny. Veľmi populárnym sa stalo priebežné zavlažovanie, kvapková závlaha. Jedná sa o tenké trubkové rozvody, ktoré zabezpečia zavlažovanie koreňov rastlín. Ako už z názvu vyplýva, zavlažovanie prebieha po kvapkách priebežne. Zabezpečí sa tak dostatočné zásobenie rastliny závlahou, a zamedzí sa nárazovým šokom, výsledkom ktorých môže dôjsť k popraskaniu a tvrdnutiu zeminy, úhynu koreňového systému alebo poškodenie listov. A prečo práve slnko pomáha? Ak si vyberieme solárnu kvapkovú závlahu, zdrojom energie pre čerpadlo bude práve slnko. Do trubkového systému dodáva vodu čerpadlo, ktorého zdrojom energie je solárny panel. Jeho funkcia je automatická. Ak svieti slnko, získava sa elektrická energia, a čerpadlo pracuje, kvapková závlaha zabezpečuje vodu pre rastliny. Slnko nesvieti, čerpadlo sa zastaví, a zbytočne neprelieva korene. Takto zabezpečíme zavlažovanie balkónu či skleníku bez obáv. Vodu môžeme získavať buď z vodovodu, alebo zachytávame dažďovú vodu do zásobníku, v ktorom je čerpadlo. Ekologicky, efektívne a ekonomicky.

Slnko a zavlažovanie aj v zime
Slnko a zavlažovanie aj v zime (Foto: PR)

Ďalšie využitie slnka pre záhradu
Fotovoltaické panely sa dajú využívať aj v iných formách. Ak je potrebné zabezpečiť pre skleník alebo iný priestor vetranie, k dispozícii je solárna ventilácia. Solárny panel na výrobu elektriny je skvelým pomocníkom. Môžeme ho umiestniť na slnečné miesto, káblami privedieme elektrinu k vetrákom, a máme zabezpečený efektívny vetrací systém. Pre záhradkára to môže byť vhodné riešenie na odvetranie pivnice, kde má uloženú úrodu. Veľmi dobre môžu poslúžiť solárne svietidlá, ktoré na svoju prevádzku potrebujú len solárny panel, a nie je potrebná elektrická prípojka. Ak je na záhradke aj chatka, ale chýba elektrická prípojka, solárne panely na výrobu elektriny dokážu vyrobiť dostatok energie aj pre menšie spotrebiče. Slnko je naozaj veľký pomocník, a hlavne je nevyčerpateľným zdrojom energie.

Text: PR