Prečo by ste mali svojim deťom kúpiť hračku

Uznávaná vychovávateľka Maria Montessori povedala, že: „Hra je pre deti prácou.“ Mala na mysli to, že deti sa pri určitej hre nie len hrajú, ale aj rozvíjajú svoje motorické a rozumové schopnosti. Niečo, ako keď si mi svojou prácou rozširujeme svoj obzor v danej oblasti. Hra je teda veľmi dôležitou súčasťou detí a s pomocou vhodných hračiek im doprajete najviac priestoru pre ich osobný rozvoj.

Prečo by ste mali svojim deťom kúpiť hračku
Prečo by ste mali svojim deťom kúpiť hračku (Foto: unsplash.com)

Vianoce sú tu a vy ako rodič určite hľadáte tú vhodnú a ideálnu hračku pre vašu ratolesť. Výber je na vás, my vám ale prezradíme, na čo je pri ňom dôležité myslieť.

Pomáhajú im a nie sú na škodu

Jednoducho a stručne povedané. Troška si to ale rozvinieme. Hračky sú nástroje, ktoré deti používajú na vykonávanie svojej špecifickej práce, tu je ale ideálne, aby množstvo hračiek bolo v daný okamih limitované. V opačnom prípade to bude chaos, vďaka ktorému sa nedokážu sústrediť. Ak im teda plánujete kúpiť vrtuľník na diaľkové ovládanie, s inými doplnkami by sme chvíľu počkali. Vieme, že chcete svojim deťom dopriať, no mali by ste myslieť aj na ich osobný rozvoj.
Hra pomáha deťom vyrovnať sa s problémami a spracovávať nové informácie, ktoré dostanú každý deň. Tiež sa starajú o to, aby boli deti nezávislé a vedeli sa obslúžiť.

Učia ich hospodáriť s osobným majetkom

Aj keď si myslíte, že je to možno ešte priskoro. Učiť deti hospodáreniu a finančnej gramotnosti nie je nikdy na škodu. Štatistiky zadĺženosti a exekučných príkazov hovoria za všetko. Ak má dieťa jednu obľúbenú hračku, ktorou je rýchle auto na diaľkové ovládanie, bude si ho vážiť.

Je vo vašom vlastnom záujme, aby ste svoje deti vychovávali správne aj s pomocou hračiek. Pripravenosť do života a na realitu určite v neskoršom veku ocenia. Ak ich budete vyberať, a že je naozaj z čoho, mali by ste myslieť aj na tieto spomínané veci.

Text: PR