Posledná večera – 5 zaujímavostí z histórie legendárnej maľby

Posledná večera od Leonarda da Vinciho patrí k najviac reprodukovaným maľbám na svete. Aj keď ste toto dielo videli viackrát, niektoré detaily vám možno unikli.

Posledná večera – 5 zaujímavostí z histórie legendárnej maľby
Posledná večera – 5 zaujímavostí z histórie legendárnej maľby (Foto: perfektneobrazy.sk)

Čo leží na stole?

Poháre s vínom a kusy nekvaseného chleba – dlhé roky sa práve tieto pokrmy považovali za tie, ktoré mali Ježiš Kristus a jeho apoštoli pred sebou na stole. Počas renovácie v roku 1999 sa ale zistilo, že na stole sa nachádza aj tanier s nakrájaným úhorom a kúsky pomarančov.

Je na obraze da Vinci?

Toto tvrdenie sa dá ťažko dokázať, ale niektorí historici umenia veria, že sv. Jakub mladší (druhý apoštol zľava) je vlastne autoportrétom samotného tvorcu maľby – Leonarda da Vinciho. Tento učeník je znázornený z profilu a záhadne sa podobá na kriedový profil da Vinciho, ktorý vytvoril taliansky umelec Francesco Melzi.

Problémy pri dokončovaní

Da Vinci mal povesť excentrického a notoricky pomalého umelca. Údajne trpel prokrastináciou a mal tendenciu nechávať inak kvalitné obrazy na predaj nedokončené. Dokončenie Poslednej večere mu trvalo tri roky (1495 – 1498). Legenda hovorí, že keď miestny opát naliehal s dokončením maľby, da Vinci sa mu vyhrozil, že jeho tvár použije ako tvár pre Judáša.

Maľba prežila barbarské zaobchádzanie

V roku 1796 bola miestnosť, v ktorej sa nástenná maľba nachádza, použitá ako stajňa pre kone francúzskych vojakov. Hoci Napoleon vydal striktný príkaz, aby maľby ostali nepoškodené, po odchode vojakov ostala spúšť a maľby zahádzané blatom. Neskôr bola miestnosť použitá na skladovanie sena – až do pamätnej povodne v roku 1800.

Vstupenky 2 mesiace vopred

Posledná večera patrí k talianskym a iste aj celosvetovým „must-see“ miestam. Avšak kláštor, v ktorom sa nachádza, nebol postavený pre veľké davy ľudí. Návštevy prebiehajú v 15minútových blokoch, počas ktorých sa dnu dostane nanajvýš 25 ľudí. Odporúča sa preto rezervovať vstupenky aspoň 2mesiace vopred. Ak si chcete umenie užiť skôr, kliknite na Perfektneobrazy.sk.

Text: PR