Najdôležitejší hormón pre mužov, čo o ňom viete?

Testosterón je životne dôležitý mužský hormón, ktorý je zodpovedný za vývoj a udržanie mužských atribútov. Aj ženy majú testosterón, ale v oveľa menších množstvách.

Najdôležitejší hormón pre mužov, čo o ňom viete
Najdôležitejší hormón pre mužov, čo o ňom viete? (Foto: plus4cm.com)

Účinky testosterónu na telo

Testosterón je dôležitý mužský hormón. Muž začne produkovať testosterón už sedem týždňov po počatí. Hladiny testosterónu vzrastú počas puberty, vrcholia v neskorých rokoch a potom sa vyrovnajú. Po asi 30 rokoch je normálne, že hladina mužského testosterónu sa každý rok mierne zníži.

Väčšina mužov má viac ako dostatok testosterónu. Ale je možné, že ho telo produkuje aj menej. To vedie k stavu nazývanému hypogonadizmus. Túto chorobu možno liečiť hormonálnou liečbou, ktorá vyžaduje lekársky predpis a starostlivé sledovanie.

Hladiny testosterónu ovplyvňujú všetko u mužov od reprodukčného systému a sexuality až po svalovú hmotu a hustotu kostí. Majú tiež dôležitú úlohu pri určitom správaní. Jeho znížená hladina by mohla mať tiež niečo spoločné aj s problémom malého penisu, pretože je to jeden z dôležitých svalov v tele.

Ovplyvňuje reprodukčný systém

Asi sedem týždňov po počatí začne testosterón pomáhať tvoriť mužské pohlavné orgány.
Muži, ktorí majú nízke hladiny testosterónu, môžu mať erektilnú dysfunkciu. Dlhodobo nízka hladina testosterónov môže spôsobiť zníženie produkcie spermií a tiež spôsobiť zväčšenie prostaty a menších semenníkov. V takom prípade sa môže stať, že muž začína v určitom veku pociťovať potrebu zväčšenia penisu.

Centrálny nervový systém

Ako sme už spomínali, testosterón hrá určitú úlohu pri konkrétnom správaní sa, vrátane agresie a dominancie. Tiež prispieva k zvýšeniu konkurencieschopnosti a zvyšovaniu sebavedomia. Nízka hladina testosterónu môže spôsobiť aj stratu dôvery a nedostatok motivácie. Môže tiež znížiť schopnosť človeka sústrediť sa alebo pociťovať smútok.

Text: PR