Na ktoré choroby by ste si počas leta mali dávať pozor?

V zime je bežné mať chrípku, nádchu či zápaly pľúc. No aké sú najbežnejšie choroby v lete? Možno sa to nezdá, no aj poriadna chrípka je v lete úplne bežná. Na aké choroby by ste si mali dať pozor a čo by ste mali robiť, aby ste sa im vyhli?

Na ktoré choroby by ste si počas leta mali dávať pozor?
Na ktoré choroby by ste si počas leta mali dávať pozor? (Foto: unsplash.com)

Najčastejšími chorobami, a to nie len v dôsledku cestovania, sú práve choroby spojené s tráviacim traktom. Je to hlavne v dôsledku toho, že počas vysokých teplôt sa jedlo veľmi rýchlo kazí a teplo v spojení s vlhkosťou je raj pre rôzne plesne. Najbežnejšou letnou chorobou je teda salmonelóza. Spôsobujú ju najmä zle pripravené jedlá, zle uskladnené a pokazené potraviny. Vyhýbať sa preto treba potravinám ako vajíčka, mäso, zmrzlina a mliečne výrobky.

K črevným ochoreniam patrí aj hnačka, ktorá je v lete tiež veľmi bežná. Jej priebeh môže byť miernejší, no aj veľmi vážny. V lete by ste si mali dávať pozor na hygienu, a to hlavne na umývanie rúk, nepiť pitnú vodu na ulici a nekonzumovať podozrivé potraviny. Čo sa týka bežných letných chorôb, tak medzi ne patria aj zápal stredného ucha, ktorý je spôsobený baktériami a vírusmi z vody, borelióza a angína.