Jaguar: Od sajdkár k luxusným vozidlám

Od októbra roka 2018 Slovensko získalo už štvrtú automobilku s plnohodnotnou výrobou. Tentokrát na našom území pribudol hráč zvučného mena – Jaguar Land Rover. Spoločnosť do závodu investovala 1,4 miliardy eur a ročne zvládne vyrobiť 150 000 vozidiel. Aká je história tejto automobilky a ktoré jej vozidlá boli najväčším lákadlom?

Jaguar: Od sajdkár k luxusným vozidlám
Jaguar: Od sajdkár k luxusným vozidlám (Foto: PR)

Od sajdiek k autám

Už v roku 1922 boli položené základy značky Jaguar, vtedy však motocykloví nadšenci William Walmsley a William Lyons ešte netušili, že jedného dňa budú vyrábať špičkové automobily. Novovznikajúca spoločnosť v tom čase niesla meno Swallow Sidecar Company a sústredila sa prevažne na výrobu sajdkár k motorkám. Neskôr sa preorientovala na výrobu karosérií pre automobily a presťahovala sa z Blackpoolu do Coventry, kde sídli dodnes.

Ako sa menilo zameranie spoločnosti, zmenil sa aj jej názov – na S. S. Cars Limited. Prvými modelmi, ktoré automobilka predstavila na salóne v Londýne, boli dve kupé: SS1 a SS2. Tie svojimi odvážnymi tvarmi a precíznym spracovaním uchvátili odborníkov aj laikov. Hoci verejnosť začala špekulovať o cene, najčastejšie sa hovorilo o sume 1 000 libier, automobilka všetkých šokovala – vozidlá stáli iba 300 libier.

Od S. S. Cars k Jaguaru

Počas 30. rokov rástla popularita S. S. Cars nielen v Británii, ale aj v Európe – postaralo sa o to najmä prvenstvo vozidla Tourer na pretekoch Alpin Trial. V tomto období však dochádza aj vnútri firmy k veľkým zmenám, tou prvou je odchod jedného zo zakladateľov, Williama Walmsleyho. Ďalšia veľká zmena prichádza v časoch 2. svetovej vojny. Je pochopiteľné, že pre mnohých bol názov S. S. Cars v tej dobe poburujúci, čo uznáva aj sám William Lyons a mení názov automobilky na Jaguar. Meno, ktoré je také jasné a zrejmé, že nemôže byť zamenené s ničím iným.

Po vojne sa výroba Jaguaru napriek problémom s financiami a nedostatkom ocele rýchlo rozbehla, v tomto období sa najväčšiemu úspechu tešil model Jaguar C-type, ktorý si vydobyl nesmrteľnosť aj na pretekoch Le Mans. Jeho nástupca, D-type zožal ešte väčší úspech, i vďaka svojej, v tom čase, neuveriteľnej rýchlosti: 225 km/h. Na príchod najväčšej legendy z Coventry sa však ešte len čakalo. Keď prišiel Jaguar E-type získal si srdcia nadšencov motorizmu nielen krásnym dizajnom, ale aj svojou rýchlosťou.

Jaguar: Od sajdkár k luxusným vozidlám
Jaguar: Od sajdkár k luxusným vozidlám (Foto: PR)

Zajazdite si v novom Jaguari

Hoci sa dizajn, motorizácia aj výbava dnešných Jaguarov od tých zo 70. rokov líši, jednu vec majú stále spoločnú: nezabudnuteľný zážitok z jazdy. Či už ide o vzrušenie z rýchlosti v F-Type, potešenie z kultivovanosti a komfortu v XF alebo pôžitok z agilnej jazdy v modeli XE, vždy viete, že riadite špičkové vozidlo. Chcete si vyskúšať jazdu v novom Jaguari naživo? Navštívte Jaguar v Žiline a dohodnite si termín svojej skúšobnej jazdy.

Text:PR